info@formkalip.com
+90 212 858 12 28

Deneme & Onay Süreci

Deneme & Onay Süreci

Form Kalıp da kalıp deneme süreç yönetimi, en az imalat kadar titizlikle takip ediliyor. APQP sürecin çok önemli parçası olan deneme ve iyileştirmeler Form Kalıp da aşağıdaki aşamalar şeklinde gerçekleştirmektedir:

  • T "0" : Bu deneme bitmiş kalıbın Form Kalıbın iç denemesi olarak tanımlanıyor. Normal şartlarda müşteri bu denemeyi katılmak zorunda değildir. Bu deneme den amaç kalıbın tüm fonksiyonları çalıştırmak ve görsel olarak olabilecek en ideal parçayı elde etmektir.
  • T "1" : Müşterinin resmi olarak katıldığı ilk denemesidir. Bu denemede standart enjeksiyon prosesi uygulanacak ve her bir göz den en az 5 parça için ölçüm raporu hazırlanarak müşteriye teslim edilecek. Kalıbın olası düzeltme ve/veya iyileştirmeler kalite güvence ve proje departmanlardan gelen inceleme ve test sonuçları göre planlanacak.
  • T "2" : T1 sonucuna göre yapılmış tüm düzeltme ve iyileştirmeler den sonra yapılan denemedir. Bu denemede yine her göz den en az 5 parça için ölçüm raporu yapılır. Genelde bir önceki denemede sorunlu olan ölçümlerde tekrar kontrol edilir. Bu denemede ayna parlatma ve desen gibi nihai görünüm aksiyonlar için onay alınması beklenmektedir.
  • T "3" : Bu deneme de kalıp standart üretim prosesi ile düşük adetli seri üretim yükü altında sokulmaktadır. Kalıbın seri iüretim şartlar altında stabil çalışması ve parçanın yeterlilik gereksinimler bu denemede değerlendirilebilir. nihai parça onayı bu deneme de alınması beklenmektedir. Bu aşama da kalıbın tüm aksesuar ve ekipmanlar devrede olması gerekmektedir. Sadece boya, tanıtım etiketler ve SMED ekipmanlar gibi konular çaık olmak izin verilmektedir. Kalıbın sevk onayı bu denemede alınması planlanmaktadır.
  • T "4" : Müşterinin işletmesinde gerçekleşen ilk denemedir. Bu denemede Form Kalıp yetkili kişi katılmaktadır. Kalıp %100 uyumlu şartlarla bu denemede çalışması beklenmektedir.
  • T "5" : Müşterinin işletmesinde ilk seri üretim çalışmasıdır. Bu denemede tüm yeterlilik gereksinimler onay alımakta ve kalıbın onayı verilmektedir.